W Polsce istnieją różne rodzaje zasiłków dla bezrobotnych, które pomagają obywatelom, którzy stracili pracę, zachować stabilność finansową w czasie poszukiwania nowej pracy. Aby uzyskać pomoc w utracie pracy w 2024 r., należy wykonać kilka ważnych kroków.
1. Komu przysługują świadczenia
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje obywatelom, którzy stracili pracę z przyczyn od nich niezależnych (np. zwolnienia, zamknięcie przedsiębiorstwa) i zarejestrowali się jako bezrobotni w powiatowym urzędzie pracy. Aby otrzymać świadczenie należy posiadać minimalny staż pracy – zwykle 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
2. Zbiór niezbędnych dokumentów
Aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, należy zebrać kilka dokumentów:
dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty);
zeszyt ćwiczeń lub inne dokumenty potwierdzające wcześniejszą pracę;
zaświadczenie o dochodach za ostatnie 12 miesięcy;
wniosek o świadczenia, który można wypełnić w urzędzie pracy lub za pośrednictwem portalu internetowego.
3. Złożenie wniosku
O świadczenia możesz ubiegać się osobiście w lokalnym urzędzie pracy lub online za pośrednictwem portalu Emp@tia. Aby uniknąć utraty uprawnień do świadczeń, ważne jest, aby złożyć wniosek w ciągu 7 dni roboczych od utraty pracy.
4. Rozpatrzenie wniosku
Po złożeniu wniosku i sprawdzeniu wszystkich dokumentów pracownicy urzędu pracy zadecydują o Twoim prawie do świadczeń i wysokości świadczeń. Po zatwierdzeniu świadczenie będzie wypłacane co miesiąc przez określony czas (zwykle 6–12 miesięcy, w zależności od stażu pracy i wieku).
5. Aktywne kroki w celu znalezienia pracy
Aby nadal otrzymywać świadczenia, należy aktywnie szukać pracy, uczestniczyć w kursach dokształcających lub uczestniczyć w programach pośrednictwa pracy. Osoby bezrobotne muszą dokumentować swoje wysiłki w celu znalezienia zatrudnienia, przekazując odpowiednie informacje do centrum zatrudnienia.
Zasiłki dla bezrobotnych stanowią ważne wsparcie dla osób czasowo bezrobotnych. Aby nie przegapić szansy na otrzymanie płatności, ważne jest, aby złożyć wniosek w terminie i przestrzegać wymagań urzędu pracy.
Subskrybować